WARSZTATY: Mniej słów znaczy więcej obrazu

22 Kwietnia, 2017 - 11:00 do 14:00
KOFEINA Gdynia Coffee House

Prowadzący: Piotr Szulc

Jeden obraz mówi więcej niż tysiąc słów? Zgoda. Jednakże przy pomocy słów także można tworzyć znaczące obrazy i to wcale nie gorzej niż za pomocą technik graficznych. Wszyscy znamy sytuacje, gdy celna metafora doskonale odmalowała specyfikę jakiegoś wydarzenia, wiersz trafnie ukazał stan emocjonalny lub abstrakcyjną ideę, a tytuł filmu rozbudził w naszej wyobraźni liczne domysły i skojarzenia. We wszystkich tych przykładach zamiast mnożyć słowa, wybrano kilka lub kilkanaście najodpowiedniejszych i zaufano ich sile przekazu i możliwościom obrazowania. Na niniejszych warsztatach zajmiemy się właśnie takim wizualnym potencjałem słów. Słowa staną się naszymi pędzlami i płótnami – pełnoprawnymi narzędziami plastycznymi. To za ich pomocą będziemy malować, komponować przestrzeń, przekazywać dynamikę i burzliwość, pokazywać uczucia i myśli – wykonywać pracę jaką zwykle ma do wykonania nie pisarz, a... grafik. Całość warsztatów odbędzie się w oparciu o bodaj najbardziej wizualny, konkretny i doceniający wagę poszczególnego słowa gatunek pracy twórczej, czyli scenariusz.

W trakcie warsztatów uczestnicy dowiedzą się m.in.:

jak skondensować swój przekaz słowny – zarówno pisemny jak i mówiony – i uczynić go maksymalnie obrazowym, atrakcyjnym wizualnie i dynamicznym;
jak napisać w oparciu o zadany temat: scenę filmową lub planszę komiksową;
jak przełożyć fragment prozatorskiego tekstu na język obrazu, czyli właśnie scenariusz;
jak przełożyć pracę plastyczną (obraz, plakat, kadr komiksowy) na słowa, tak by nie utracić jej plastycznej specyfiki;
jak skonstruować tzw. logline i tagline, czyli najbardziej wizualne i lapidarne elementy pracy nad filmem, komiksem, grą;

Liczba uczestników – do 12 osób
Wiek uczestników – powyżej 14 roku życia