Publikacje książkowe o tematyce sportowej – czy warto je czytać?

Rekreacja jest to wątek znany ludzkości od dawien dawna, nie da się więc policzyć, jak wiele tomów o tym stworzono. Rodzajów tego typu twórczości jest mnóstwo, niektóre książki są życiorysami znanych sportowców, inne są przewodnikami dla zaczynających przygodę ze sportem osób, próbujących się w konkretnej dyscyplinie.

Jeszcze inna kategoria to blogi, często bardzo ciekawe, z których możemy dowiedzieć się na przykład, czy lepiej kupić narty nowe czy używane, albo gdzie najlepiej można pozjeżdżać wczesną wiosną.

Wracając jednak do książek – publikacja tego typu może być fascynującą prozą rozrywkową, jeżeli przykładowo opisuje przetrwanie w paskudnych warunkach atmosferycznych grupy alpinistów albo mówi ona na przykład o doświadczeniach młodzieży w trakcie obozu zimą w góry oraz ich zdarzeniach podczas zjazdów ze stoków. Ogólnie super inicjatywą może być nagranie aparatem całego zjazdu po stoku, ekstremalnych trików, lub normalnego rekreacyjnego zjazdu, a potem podsunięcie swojego filmu któremuś pisarzowi, a on nie będzie miał konieczności wychodzenia z domu, aby napisać świetny podręcznik.

książka o sporciePozycje o sporcie mogą być mniej lub bardziej interesujące. Te, wymyślone przez trenera, który to wyłącznie uwrażliwia czytelnika na istotę regularnych ćwiczeń, nie zawsze muszą pozytywnie zaskoczyć. Inne, te w formie poradników, także mają szansę nie spełnić oczekiwań odbiorcy. Jednak sięgając po biografię pięściarzy, bijących się od dziecka na podwórkach, książkę o sławnych piłkarzach, pływających w dobrobycie, lub o narciarzach, którzy jeżdżą z kamerami na stokach w rozmaitych warunkach pogodowych, tych, którzy w górach walczyli o przetrwanie – takie historie muszą być fascynujące!

Zanim się więc sięgnie po publikację o sporcie, trzeba sobie samemu odpowiedzieć, czego się od niej oczekuje. Jeżeli chcemy adrenaliny – warto zdecydować się na opowieści alpinistów albo powieść o skialpinizmie, który definiuje się, że jest on połączeniem wspinaczki zimowej, chodzenia w nartach i zjeżdżania po stokach w różnej pogodzie. Jeżeli marzy się o skoku na nartach, lecz nie ma się odpowiedniego wyszkolenia aby tego spróbować – przeczytanie życiorysu o tym sporcie razem z obejrzeniem wideo z kamery ze stoku powinno usatysfakcjonować niejednego spragnionego ekstremalnych przeżyć mola książkowego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *