Najciekawsze dziecięce kreacje pierwszoplanowe w literaturze oraz utworach audiowizualnych

Dziecięcych bohaterów filmowych czy też w literaturze w charakterze bohaterów pierwszoplanowych przeważnie widuje się w tych utworach, jakie są przeznaczone dla najmłodszych widzów. Nie ma w tej regule nic dziwnego – autorzy najczęściej chcą, by odbiorcy z łatwością utożsamiali się wraz z postaciami, a logicznym jest, iż dojrzały osobnik prędzej wczuje się w skórę kogoś we własnym wieku, niż we wrażliwość poznającego dopiero rzeczywistość dziecka. Podobnie jest z dzieciakami – według nich problemy dorosłych najzwyczajniej w świecie nie są ciekawe tak, jak przygody bohaterów w ich wieku o identycznie bujnej fantazji.

Bez wątpliwości zajmujących bohaterów dzieci można wyliczać bez końca, każdy z nas, posiadający dojście do lektur, radia czy tv, seriali, będzie umiał samodzielnie wybrać swe ukochane dziecięce postacie. Co kilka lat jednakże taka wyliczanka stanie się całkowicie inna. Dziadkowie wymienią Stasia i Nelę z „W pustyni i w puszczy” bądź chłopca z kreskówki „Zaczarowany ołówek”, młodsi wymienią „Alicję w krainie czarów” albo „Anię z Zielonego Wzgórza”, a dziatwa, jakie teraz oglądają bajki, bez wątpienia określą dziecięce postaci całkiem odmienne, jak na przykład Łucję z „Opowieści z Narnii”, postaci z bajek Disneya albo Finna z „Pory na przygodę”. Niezależnie od wieku każdy oglądał swych ukochanych dziecięcych bohaterów raczej za dzieciaka, aniżeli w dorosłym życiu.

Bezspornie są wyjątki od zasady, a bohaterowie dziecięcy pojawiają się na pierwszym planie w serialach bądź literaturze, przeznaczonych w gruncie rzeczy jedynie dla dojrzałych widzów. Tutaj jako przykłady można wymienić choćby ekipę dzieciaków ze „Stranger Things” bądź chłopca ze „Lśnienia”. Maluchy pojawiają się w charakterze protagonistów, aczkolwiek np. w filmach grozy bądź thrillerach ich zadaniem jest prędzej wzbudzenie przerażenia oraz troski dojrzałych widzów, utożsamienie się z przerażonym opiekunem dziecka, zaakcentowanie niewinności ofiary mocy nadprzyrodzonych, atakujących dziecko, czy także zabójcy kradnącego je sprzed nosa matki czy ojca. Z tej przyczyny dziecko pojawia się jako główny bohater.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *