Co przeczytać przed wyborami?

By zostać świadomym obywatelem, każdy musi się dużo dowiedzieć, trzeba także czytać różne wartościowe pozycje. Najlepiej rozpoczynać naukę w młodym wieku, decydując się na książki dopasowane do wieku czytelnika. Dobrze także często rozmawiać z maluchami i nastolatkami o obecnej sytuacji i na temat polityki – tak, aby młody człowiek rozumiał, jakie są kompetencje prezydenta i potrafił wymienić różnice między prawicą i lewicą. Jak prowadzić rozmowę, jakie informacje podsuwać, aby zyskać kompetencje przydatne każdemu obywatelowi? W końcu wybory prezydenckie odbywają się co 5 lat – prędzej czy później trzeba wziąć w nich udział.

Rynek literatury stał się dzisiaj dużo bardziej różnorodny niż jeszcze kilka lat temu. Istnieje coraz więcej lektur, jakie wyjaśniają rzetelnie, czym jest polityka, a nawet tłumaczą trudniejsze zagadnienia. A oprócz tego są dostosowane do wiedzy odbiorcy! Łatwo wyjaśniają, jakie są kompetencje prezydenta, co to jest wotum zaufania (i wotum nieufności) albo, ewentualnie jak działają wybory prezydenckie. Cięższe lektury powinny być przejrzane przez opiekunów dziecka, aby mogli go wtajemniczyć w pełnoletnie życie. To szczególnie istotne przy nastolatkach, którzy lada dzień zdobędą prawa wyborcze. Są zobligowani posiadać wiedzę, jak organizuje się wybory prezydenckie. Warto wypracować w nich polityczną świadomość – przecież polityka wpływa na naszą rzeczywistość. Nastolatek samodzielnie winien się ciekawić, jaki program ma przykładowo Szymon Hołownia czy Andrzej Duda. To bardzo ważne, aby od najmłodszych lat była z nim ciekawość otoczenia i ciągota do zadawania pytań.

Nadchodzące wybory prezydenckie stanowią dobry pretekst do rozmów z dziećmi, lecz nie jedynie – należy dyskutować także z rodziną, bo mnóstwo dorosłych nie interesuje się polityką. Nie mają pojęcia nawet, kim są kandydaci na prezydenta. Nie mają wiedzy, że zaczął kandydować Rafał Trzaskowski ani że Jarosław Kaczyński nie pełni funkcji szefa rządu.

Niestety, w Polsce przeważa przekonanie, że polityka to zło. Tyle że to nader błędne przeświadczenie. Właśnie dlatego tak się cieszymy, że w księgarniach można znaleźć książki, jakie mają wprowadzać w to zagadnienie nie tylko dojrzałych, ale i najmłodszych. W końcu to one kiedyś dorosną i będą decydować o losie kraju – głosując lub startując w wyborach prezydenckich.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *