Wydania elektroniczne – czy zastąpią zwykłe książki?

Książki odchodzą dzisiaj do historii. Stale spada poziom czytelnictwa w społeczeństwie. Przeciętny człowiek czyta średnio zaledwie 1-2 pozycji w ciągu roku. Jedynie nieliczni z nas czytują cyklicznie. Zatem jakie są plusy czytania? Po co dobrze jest sięgać po pozycje książkowe?

Ważny aspekt – czytanie rozwija wyobraźnię. Świat przedstawiony w literaturze, opisy dotyczące lokalizacji, osób – to wszystkie te sfery – dzięki którym pobudzamy nasz umysł to wizualizowania sobie namacalnych obrazów. Pośród zwykłej codzienności – mamy możliwość nagle być na plaży, obserwować przygody uczestników odysei w kosmosie czy podglądać zabójcę. Dzięki temu przeżywamy także rożne emocje.

Po kolejne – czytanie wzbogaca nasz słownik, dzięki niemu jesteśmy w stanie używać większego wachlarza wyrażeń. To bardzo cenna rzecz – może być przydatna choćby zawodowo. Książka rozwija także naszą pamięć i koncentrację. Pozwala na nieszablonowe podejście do problemów.

Ponadto poszerza horyzonty postrzegania świata. Gdy czytamy – niejednokrotnie odnajdujemy informacje, z jakimi dotychczas nie mieliśmy styczności. Nie chodzi tu nawet o wydania naukowe. Zwykła książka z fabułą – jest w stanie przybliżyć nam wątki historyczne, opis miejsc, czy kompletnie nowe spojrzenie w różnych aspektach.

Zmienił się także rynek czytelniczy. Na półkach księgarni można znaleźć cała masa tytułów pisanych przez osoby kompletnie nie związane ze światem literatury. Prawdę mówiąc spowodowało to zubożenie jakości sektora wydawniczego – ale promowanie takich książek zachęca ludzi do czytelnictwa. A to jest bardzo dobry objaw.

Jest jakaś alternatywa? Coraz większa liczba osób sięga po książki audio i ebooki. Równolegle z rozrostem sieci wzrosła ich wszechobecność. Nie do końca jest to jednakże tożsame. Podobnie buduje wyobraźnię i poprawia spostrzegawczość – owszem – jednak omija nas przewracanie stron i zapach papieru….

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *