Czy pisarze science fiction bywają jasnowidzami?

Twórczość pisarska sci-fi odróżnia się od fantastyki w zasadzie tym, że jej autorzy na ogół starają się pokazać względnie realistyczną wizję obecnego świata w przyszłości. Nie uciekają się oni do magii lub wizji nadnaturalnych, lecz do oświaty oraz jej ewentualnego rozwoju. Co takiego zaplanowali wszyscy fantaści?

Elektryczność oraz komputery osobiste a pierwowzory science fiction

Dla wielu osób dużym zaskoczeniem ma prawo okazać się to, iż już główni pisarze wchodzący w tematykę sci-fi byli w stanie przewidzieć ogólnikowy postęp codziennej technologii. Należałoby podkreślić, że twórczości te pisane były ponad sto lat temu, kiedy nawet stereotypowy prąd elektryczny był uznawany za mało osiągalny komfort.

Dzisiaj sytuacja wygląda absolutnie inaczej – przy aktualnych osiągnięciach technicznych, dużo rzeczy, jakie kiedyś honorowano ledwo za wyrośnięte owoce fantazji pisarzy science fiction, są dla nas na wyciągnięcie dłoni. Profesjonalne ogrzewanie energooszczędne, jakie opiera się na energii elektrycznej, to pewnie najwydajniejszy sposób na docieplenie swojego mieszkania. Tego typu energooszczędne ogrzewanie elektryczne to oryginalny zwrot, zwłaszcza w zestawieniu z archaicznymi kominkami. Warto się zainteresować tym tematem.

Co więcej, prąd elektryczny znalazł swoje przełożenie też na branże motoryzacyjną – stacje ładowania samochodów elektrycznych są dzisiaj dostępne na niemal każdym kroku, umożliwiając swobodną jazdę tymi wehikułami. Ładowanie samochodów elektrycznych będzie proste, a też o dużo bardziej efektywne, aniżeli napędy spalinowe!

Umysł wizjonera w literaturze science fiction

Twórcy science fiction byli oraz w dalszym ciągu są ponadprzeciętnym kręgiem fantastów. Szacunek należy się zwłaszcza tym twórcom, którzy swoje wyobrażenia popierają faktyczną wiedzą, starając się zaprojektować liczący się z faktami wzór rozwoju naszej technologii. Jest to dość długi oraz trudny proces, lecz powoduje on, iż świat oraz rozgrywająca się w nim historia wydają się w dużym stopniu o wiele bardziej oryginalne w własnym przekazie!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *