W jaki sposób zachęcić malucha do nauki i czytania, czyli kilka prostych i sprawdzonych rad

Ćwiczenie czytania to niełatwe, a zarazem ciekawe doświadczenie. Jednak nie wszystkie dzieci z takim samym zapałem podejmują ten trud. Podpowiadamy jak zainspirować najmłodszych do czytania i nauki.

Aby mały człowiek zapałał miłością do książek, dobrze jest wnieść do jego codziennych zajęć nawyk czytania. Istotna jest tu regularność, nawet jeżeli na czytanie przeznaczamy zaledwie kilka chwil każdego dnia. Gdy dziecko rozpoczęło już naukę czytania, można wskazywać dłonią czytane fragmenty, co ułatwi mu rozpoznawanie liter i wyrazów.

Trochę większe dziecko można zaangażować w czytanie, pokazując mu wyrazy lub pełne fragmenty do samodzielnego przeczytania. W trakcie wspólnego czytania dobrze jest zadbać również o właściwą intonację głosu, co dodatkowo pobudzi zainteresowanie lekturą. Pomocne będzie też dobranie interesującej go tematyki. To nie tylko zachęci je do czynności czytania, ale może zaowocować w przyszłości (więcej tutaj).

Wspólna wizyta w bibliotece to wspaniały pomysł na zachęcenie dziecka do czytania i rozwinięcie w nim miłości do książek. Dla młodego człowieka na pewno stanie się ona magicznym miejscem, w którym zastanie on całe półki obłożone baśniowymi opowieściami.

Klimat panujący w bibliotekach sprzyja pogłębianiu miłości do literatury, a te dziecięce są obecnie świetnie dopasowane do potrzeb najmłodszych. Co więcej, dziecko ma szansę samodzielnego wyboru ciekawiącej je książki, co dodatkowo motywuje je do czytania.

Otoczenie, w jakim młody człowiek uczy się lub czyta mają bardzo duże znaczenie. Są to czynności, w trakcie których musi panować cisza i spokój, umożliwiające pełną koncentrację Należy zadbać również o odpowiednie oświetlenie, zarówno w trakcie, jak i nauki. Nie zapominaj też o częstym wietrzeniu pokoju.

Teraz najważniejsze! Daj dziecku przykład i sięgnij po książki! Najmłodsi uwielbiają naśladować, w związku z czym należy dostarczać im właściwych wzorów zachowań. Ekran telefonu czym prędzej zamień na książkę!

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *