Praktyczna sztuka, czyli beton architektoniczny w przestrzeni miejskiej

Współczesna twórczość artystyczna nie unika użytkowania najdziwniejszych tworzyw, szczególnie rzeźba. Kompozycje kreowane są niemalże ze wszystkiego i w wielorakich formach. Od klasycznych marmurowych lub drewnianych figur, po wykonane w metalu kompozycje. Asystująca ludziom od starożytności forma twórczości pojawia się w każdej przestrzeni i często nie prezentuje tylko dzieła sztuki. Gdzie w powszednim życiu możemy ujrzeć sztukę, choć nie uświadamiamy sobie tego? Jaki budulec ma tak duże zastosowanie?

Beton architektoniczny, bo o niego się rozchodzi, jest na różne sposoby używany w licznych pomieszczeniach. Jego specjalne cechy plastyczne i wytrzymałościowe przynoszą nie tylko atrakcyjny efekt estetyczny, ale też służą praktycznie. Przykładem może być beton elewacyjny. Sporo budynków, szczególnie z dawnych lat, jest remontowanych z jego użyciem. Cudownie formowane zwieńczenia zachwycają, a jednocześnie asekurują obiekt przed zniszczeniem.

Podobne wykorzystanie wykazuje beton dekoracyjny. Chociaż jest użytkowany przede wszystkim na rzecz ciekawego efektu, posiada dodatkowo określone cechy praktyczne. Dla przykładu użyty na ścianie w przedpokoju, za sprawą swoich cech, pomaga zachować koloryt ścian na dłużej, bez wymogu poprawiania. Poza tym to nadal beton, stąd sam w sobie jest twardym materiałem. Ergo – zamontowanie go na ścianie jest w stanie ją jeszcze zabezpieczyć.

Bardzo intrygującym użyciem są ogrodzenia z betonu architektonicznego, donice z betonu architektonicznego. Odnośnie do ukształtowania oraz kolorystyki praktycznie nie ma ograniczeń. Wszystko jest zależne od wyobraźni artysty i przestrzeni użycia. Nierzadko tego rodzaju dzieła dane jest podziwiać w parkach, obszernych biurowcach, a nawet na nagrobkach. Poza donicami, kompozycją która jest tak pospolita, że nie przykuwa atencji są płyty betonowe na podjazd. Możność uformowania jakiejkolwiek faktury przynosi w wielu przypadkach fascynujące efekty, dzięki którym teren nie wygląda zwyczajnie. Poza tym specjalnie uformowana nierówna powierzchnia płaszczyzny w niejaki sposób jest zabezpieczeniem – nawet mokra nie jest tak bardzo niestabilna jak płaska.

Jak widać wykorzystanie betonu architektonicznego jest niezwykle duże. Dzięki niemu miasto, jaką i tak wypada zagospodarować, osiąga urok, ale nie traci na pragmatyce. Ponadto współcześni artyści coraz częściej wyszukują alternatywy ekspresji, która nie będzie zamknięta w galeriach. Beton architektoniczny zapewnia im takową szansę.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *