Co można wykonać ze styropianu i z jakich narzędzi korzystać?

Styrodur to tworzywo, z którego można wykonać zaskakujące rzeczy, o czym nie każdy ma pojęcie. Przygotowane ze styropianu dekoracje chętnie robią osoby, które zajmują się projektami w obrębie nurtu DIY, gdyż są one trwałe i na dodatek wyjątkowo niecodziennie wyglądają. W wielu wypadkach są także bazą w dużych instalacjach, składających się z innych materiałów, przykładowo papieru, bez potrzeby wykorzystania metalowych stelaży.

Jeśli wobec tego artysta odkryje, iż cięcie styropianu jest bardzo dobrym pomysłem na robienie niektórych ozdób, to powinien spróbować. Opłaca się wtedy wybrać styropian XPS, różniący się od klasycznego styropianu tym, iż nie składa się z kulek, a ma zbliżoną do pianki masę, jaka się nie skruszy. Z uwagi na to, że jest to tworzywo sztywne, to wykorzystując nóż do styropianu można go bardzo prosto pociąć, a potem dowolnie go formować, używając powszechnie stosowany, ostrzejszy nożyk warsztatowy.

Z takiego rodzaju styropianu można wykonać różnorakie elementy ozdobne, w zależności od tego, jakie ma się projekty. Przy czym mogą być pożyteczne także określone akcesoria budowlane, między innymi imak bądź druciki. Mogą być to przykładowo: ramka do lusterka kształtem imitujące słońce, dowolne ozdoby na Wielkanoc, ozdoby z okazji urodzin, nowoczesne aranżacje do firmy, czy również ozdoby na zabawę weselną, na przykład ciekawe rekwizyty do zdjęć. Natomiast decydując się na to, aby wykonać ozdoby w tradycyjnym styropianie, warto sięgnąć po nóż elektryczny do styropianu. Zagwarantuje on łatwe cięcia mimo specyficznej struktury. Styropian ma parę atutów: jest niekosztowny, ogólnie dostępny i jest bardzo wygodny w obróbce. Oznacza to, iż niewielkim nakładem pieniędzy możliwe staje się przygotowanie takich dekoracji, jakie ktoś sobie wymyśli.

Również osoby, które w DIY są nowe, nie będą miały trudności, aby styropian uformować, posklejać, bądź pomalować. Do trudniejszych instalacji przydaje się siatka elewacyjna, na której poszczególne fragmenty łatwo się montuje. Podczas realizacji projektu ważne jest również odpowiednie oświetlenie, aby dokładnie dopracować każdy szczegół. Toteż lampa led budowlana może być przydatna. Wykonanie nietuzinkowych dekoracji ze styropianu jest aktualnie cieszącym się popularnością rozwiązaniem.