Problematyka śmierci w literaturze oraz w sztuce

Mroczny żniwiarz podgląda poczynania bohaterów w poezji i prozie od dawna. Mamy z nią styczność w mitologii, w literaturze wszelkich epok. Zapytanie: „co znajduje się po śmierci?” bez ustanku męczy człowieczeństwo. W różnych częściach świata stworzono różnorodne sposoby chowania nieżyjących. Jedni zamienieni w proch wyrzucani są z urny na wiatr po planecie, inni chowani za pomocą usług pogrzebowych w okolicach miejsca zamieszkania. W Chinach są wiszące trumny, w innym miejscu z prochów z ciał tworzy się biżuterię, pozostałe ciała standardowo pozostawia się na wolnym powietrzu i umożliwia ptakom ich zeżarcie.

Odczytując baśni z dawnych czasów i różnorodnych kultur ma się możliwość zrozumieć niesamowicie dużo przykładowo o sposobach pochówku. Mroczny żniwiarz ukazuje się w każdym gatunku literackim, choćby w baśniach dla dzieci. Przeważnie przedstawiana jest jako coś złego, nieuniknionego i okropnego, natomiast pogrzeb bohaterów wiąże się ze smutkiem.

Jako że śmierć istnieje w życiu każdego człowieka, wydaje się być tematem istniejącym i znaczącym również w twórczości poetyckiej oraz w sztuce. W związku z tym obrzędy , związane z pogrzebem również nie wydają się być bardziej nieistotne. Autor, chcąc przekazać całkiem pewien nastrój epoki, na ogół powinien nie mijać się z prawdą, szczególnie jeżeli mówi się o obrzędach, związanych z pogrzebem swoich bohaterów, w szczególności postaci historycznych. Bo czy lektura na temat faraonów chowanych przykładowo po chrześcijańsku w grobach z krzyżem, miast w piramidach mogłoby być wiarygodne dla czytającego? Czy usługi zajmujące się pogrzebami postawione na północy za czasów wikingów, gdy w końcu swoich nieżyjących bliskich wypuszczali w łodziach w morze sprawiałoby realistyczne wrażenie?

W naszym kraju, mieszkając w mieście, jest się raczej przywykłym do widywania usług pogrzebowych, ustawionych w witrynach trumienek albo urn, dlatego że miejsc takich założonych zdaje się być co niemiara, zobacz styx.pl, zaś konkurencja w branży ciągle wzrasta. Posługi pochówkowe odbierają ciało zmarłego z miejsca śmierci, przygotowują je do ceremonii pochówku. W każdym jednak miejscu na świecie przebieg pogrzebu wygląda całkiem inaczej, natomiast właśnie twórczość pisarska, obok przygód bohaterów, ukazuje obrzędy pochówkowe, kultywowane w owym czasie.

Może Cię zainteresować: https://www.styx.pl/czas-pozegnania/

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *