Woda – taka pospolita a tyle znaczeń

Jakże znacząca w życiu człowieka jest woda nie trzeba przekonywać. Począwszy od tego, iż tworzy przeszło pięćdziesiąt procent masy ciała, a kończąc na tym, iż istota ludzka nie będzie funkcjonował bez niej więcej jak siedem dni. Wedle obecnych dociekań była jedną z najwcześniej powstałych materii która ”zrodziła się” w pierwszej fazie ewolucji i jest obecna w całej galaktyce. Fascynuje od dziesięcioleci, wobec tego nic przedziwnego, iż znalazła własne miejsce wśród dziedzin sztuki. Jako co?

Geneza istnienia

Motyw wychodzącej z wody kobiety zna każdy. W renesansie prześcigano się w pobudzaniu starożytnych bożyszcz (np. Wenus) do istnienia w wielu przypadkach z wody. Na sporej ilości przedstawień tegoż symbolu tafla jest spokojna, co wyzwala wrażenie spokoju. Co więcej zespala się z horyzontem, jakoby nie posiadała początku. Wolno rzec, iż symbolizuje boskość.

Potop

Niepodobna jednakże nie wspomnieć o zabójczej sile wody. Obraz potopu jest powszechny na obrazach, nie tylko znany z Biblii. Ogromne fale, zalane budynki, znikający w tafli ludzie. Potencjał wody, której nie sposób poskromić, mimo iż istota ludzka próbuje. Wielu mistrzów, aby wiarygodnie przedstawić siłę fal, zgłębiało sekrety fizyki. I to w każdej epoce.

Odejście

Szczególnie rzeki – to ich nurt jest odbiciem przemijania. Nie bez parady w licznych starych plemionach zmarłych wyprawiano w wodzie. Motyw ten odnalazł swe miejsce też na obrazach. Woda nadaje tego typu obrazom spokoju, a zarazem uwidacznia nieustający ruch. Coś odpływa, a coś nadchodzi – wieczna kwintesencja istnienia.

Woda od epok widoczna jest w sztuce. Przedstawione tutaj motywy to ledwie część tego, jakże jest identyfikowana. Jak każde zjawisko odgrywające rolę w życiu człowieka przez różnych mistrzów jest przeróżnie ujmowana – jest apoteozą ciszy albo ucieleśnieniem chaosu. Ponadto ma ogromną siłę, którą mnóstwo artystów pragnęło ująć na swoich wyobrażeniach, podejmując to jako swoistego typu wyzwanie. Prześledź temat i zobacz – to urzekające.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *