Z muzyką zawsze lepiej!

Muzyka towarzyszy człowiekowi praktycznie od zarania dziejów. O tym, że korzystnie oddziałuje ona na dziecięcy rozwój, wiadomo już od dawna. Potwierdzają to przeprowadzone badania na polu naukowym. Zastanówmy się więc, dlaczego warto jak najwcześniej umuzykalniać dziecko.

Muzyka uspokaja

Muzyka zajmuje ważne miejsce w życiu człowieka. Towarzyszy nam już od pierwszych dni życia, jako że obcujemy z nią prawie w każdym miejscu. Wywołuje rozmaite odczucia, zarówno szczęście, jak i smutek. Jest też w stanie wprawiać w nostalgiczny nastrój. Dowiedziono również kojącego oddziaływania muzyki. Gra na instrumencie od najmłodszych lat pomaga w redukowaniu agresywnych zachowań.

Pozyskiwanie wiedzy stało się łatwiejsze z muzyką

Muzyka to również świetny stymulator zachęcający do przyswajania wiedzy, pomagający osiągnąć w niej lepsze wyniki. Zarówno gra, jak i słuchanie muzyki korzystnie oddziałuje na pracę struktur mózgowych.Umuzykalnianie młodego człowieka korzystnie wpływa na umiejętności językowe oraz ułatwia naukę czytania. Przyśpiesza również naukę przedmiotów matematycznych oraz języków obcych. Co więcej ćwiczenia umuzykalniające to świetna propozycja spożytkowania wspólnych chwil i zabawy.

Kiedy zacząć przygodę z muzyką?

Styczność z muzyką człowiek ma już w okresie płodowym. Już wówczas wyłapujemy rozmaite odgłosy, nie tylko te dobiegające z ciała mamy, lecz również z zewnątrz. Słuch jest bowiem zmysłem, który zaczyna rozwijać się jako jeden z pierwszych. Stąd też proces umuzykalniania malucha można rozpocząć już podczas ciąży. Słuchanie uspokajającej muzyki korzystnie oddziałuje też na maleństwo.

Niemowlętom, oprócz kołysanek, warto też puszczać utwory klasyczne, pamiętając jednak, aby o odpowiednim dopasowaniu skali dźwięku. Dorastając dziecko rozpoczyna samo tworzyć różne odgłosy, klaszcząc bądź stukając. Dzięki temu utrwala poczucie rytmu. Później rozpoczyna się etap z melodią, która może być naśladowana bądź samodzielnie skomponowana. Etap przedszkolny i wczesnoszkolny to najlepszy czas, aby rozpocząć nauczanie grania na instrumencie. Dziecko przyzwyczaja się dzięki temu do regularnych ćwiczeń, czerpiąc przy tym wielką satysfakcję z tworzonych przez siebie dźwięków. Trzeba jednak pamiętać, że co prawda muzyka w życiu młodego człowieka odgrywa niezmiernie istotną rolę, to nigdy nie należy go do niej zmuszać. Wówczas osiągniemy efekt zupełnie inny od planowanego.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *